Smaller Default Larger
  • 5.jpg
  • 1.jpg
  • 4.jpg
  • 3.jpg
  • 2.jpg

Prace Uczniów:

Lena Skiba

Historyczny lot NASA i SpaceX

To jedno z najbardziej interesujących wydarzeń ostatnich lat związanych z badaniami kosmosu.

Po dziewięciu latach przerwy NASA wznawia program załogowych lotów kosmicznych na terenie USA. Tym razem nie sama a wraz z prywatną firmą SpaceX. Transmisję z tego wydarzenia można było obejrzeć na żywo na stronie głównej Onetu oraz na stronie Komputer Świata 30 maja 2020r.

Była to druga próba startu misji Demo-2. Rakieta miała wystartować w środę, jednak niesprzyjające warunki pogodowe wymusiły przerwanie startu kilkanaście minut przed wyznaczonym czasem.

W sobotę również pogoda nad kosmodromem Kennedy Space Center na Florydzie była niepewna. Prognozy dawały tylko 50% szans na dogodne warunki do startu. Mimo to NASA i SpaceX zdecydowali się przeprowadzić przygotowania do startu.

Dolny stopień rakiety Falcon 9 odpalił 9 silników Merlin 1D o 21:22. Rakieta zaczęła się wznosić i opuszczać stanowisko startowe. Lot przebiegał pomyślnie i po 2 minutach i 33 sekundach swoją pracę zakończyły silniki dolnego stopnia. 3 sekundy po tym stopień odłączył się od rakiety.

Co ciekawe - samą kapsułę, niedługo po jej starcie, można było zobaczyć także z terytorium Polski.

Mimo że na pokładzie Crew Dragon 2 – bo tak nazywa się statek - znajdują się cztery miejsca dla astronautów, na początek w kosmos poleciało tylko dwóch kosmicznych pilotów -  49 letni Robert Behnken oraz 53 letni Douglas Hurley.

Zuzanna Świtoń

Historyczny lot w kosmos 30.05.2020 r.

Po latach przygotowań i testów, wspólny projekt firmy Elona Muska SpaceX oraz Amerykańskiej Agencji Kosmicznej NASA zakończył się w sobotę 30 maja 2020 roku wielkim sukcesem.

Po niemal 10-letniej przerwie z terenu USA wystartował pierwszy załogowy lot w kosmos. Udało się wysłać dwóch astronautów w podróż na Międzynarodową Stację Kosmiczną.

O godzinie 21:22 czasu polskiego, z przylądka Canaveral na Florydzie, zostały odpalone silniki rakiety Falcon 9, która wyniosła w kosmos kapsułę Crew Dragon. Na pokładzie statku kosmicznego znalazła się dwójka amerykańskich astronautów: 

49-letni Robert Behnken i 53-letni Douglas Hurley.

Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej kapsuła z astronautami miała dotrzeć po ok. 19 godzinach. Pierwsze podejście do startu rakiety Falcon 9 zakończyło się niepowodzeniem. Lot pierwotnie był planowany na 27 maja, jednak w rozpoczęciu misji przeszkodziły warunki pogodowe.

Celem lotu jest Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ang. International Space Station, krótko ISS). Jest to załogowa stacja orbitalna krążąca wokół Ziemi, która jest obecnie największym sztucznym obiektem na orbicie Ziemi. Ważąc 455 ton ma rozmiary 110 m x 100 m x 30 m. Krąży wokół Ziemi na wysokości około 400 km.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna zbudowana jest z wynoszonych osobno modułów, które potem są łączone na orbicie. Koncepcja ta została przejęta z radzieckiej stacji Mir.

ISS krąży po orbicie od 1998 roku, kiedy to na orbitę trafił jej pierwszy moduł składowy. Stacja została wybudowana i jest utrzymywana w ramach współpracy międzynarodowej. Pierwsi astronauci zamieszkali na ISS w 2000 roku. Źródłem zasilania stacji są baterie słoneczne.

Na pokładzie ISS przebywa obecnie sześcioro astronautów. Ich głównym zadaniem jest prowadzenie badań w warunkach mikrograwitacji. Projekty te dotyczą różnych dziedzin nauki, nie tylko astronomii i meteorologii, ale także biologii, fizyki czy medycyny. Badania prowadzone w warunkach kosmicznych mogą być kluczowe w rozwiązywaniu wielu problemów na Ziemi.

Wspólną misję NASA i SpaceX można określić jako początek nowej ery wykorzystania kosmosu. Chociaż lot jest niewątpliwym sukcesem Amerykanów, jest także niezwykle istotny dla całego społeczeństwa, gdyż po raz pierwszy w historii prywatna rakieta wyniosła na okołoziemską orbitę ludzi w prywatnej kapsule kosmicznej.

Olga Kaczmarek

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna

Pozostałe prace

Aleksandra Puchała Anastazja Komarzyńska Marta Łuczak Marta Łuczak Natalia Ślęk Tamara Lis