Smaller Default Larger
"Droga Młodzieży,

Każdego roku, w czerwcu, wspominamy poznańskie powstanie. To 65 lat temu na ulice miasta wyszli robotnicy poznańskich zakładów, na ich czele maszerowali pracownicy Zakładów Hipolita Cegielskiego, z hasłem na ustach „wolności i chleba”. Po dramacie Żołnierzy Wyklętych, Czerwiec 1956 stał się początkiem zmagań Polaków z komunistyczną dyktaturą, to pierwsze ogniwo łańcucha trudnej, powojennej drogi ku wolności i demokracji.

Pamiętamy, po Czerwcu 1956 był jeszcze Marzec 1968, Grudzień 1970 na Wybrzeżu, Radom i Ursus 1976. Potem było Pokolenie Sierpnia 1980, jego udziałem stało się powstanie Solidarności i tragedia stanu wojennego, w tym jego ofiary.
Walka polskiego społeczeństwa z komunistycznym uciskiem, determinacja oraz cierpienia ludzi nie poszły na marne, dały plon, zaowocowały zmianami.

Droga Młodzieży

Zachęcam Was do udziału w edukacyjnych przedsięwzięciach i uroczystościach organizowanych z okazji rocznicy Czerwca 1956. Jesteście młodymi ludźmi, którzy poniosą w przyszłość pamięć o ważnych dla Polaków wydarzeniach, kiedy ich uczestników i bohaterów już zabraknie. To Wy jesteście pokoleniem, któremu zostanie przekazany depozyt historii.
Zapraszam do obejrzenia filmu edukacyjnego "Śladami robotników - spacer po Miejscach Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 r." w ramach lekcji historii z Wojewodą Wielkopolskim - opowieści o buncie, odwadze, ofiarach i grozie tamtych dni. Razem z Panią Martą Włodarczyk - asystentem w Muzeum Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956 zapraszam na wspólny spacer ulicami miasta, który niczym mapa, prowadzi nas do pamiętnych miejsc.

Życzę Wam, abyście pogłębiali wiedzę o historii własnej Ojczyzny, w tym także o wydarzeniach Poznańskiego Czerwca, niechaj ta wiedza i pamięć pozwalają lepiej odczytywać przyszłość oraz stawiane przed Wami cele.

Robert Gaweł
Wielkopolski Kurator Oświaty "

Co roku, 31 maja obchodzimy Światowy Dzień Bez Tytoniu.  Święto stanowi okazję do zwrócenia uwagi całego świata na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne. Światowy Dzień bez Tytoniu został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów - głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.

Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób. Jeśli nie zostaną podjęte pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad 8 milionów ludzi!

Dym tytoniowy zawiera około 4000 substancji chemicznych, w tym około 40 rakotwórczych. Należy pamiętać, że uzależnienie od palenia tytoniu niesie za sobą negatywne i poważne skutki zdrowotne, pogarsza jakość życia, powoduje liczne choroby układu oddechowego, choroby układu krążenia oraz choroby nowotworowe. Dym papierosowy ma również bardzo niekorzystny wpływ na urodę. Dermatolodzy mówią wręcz o "tytoniowej twarzy". Skóra jest niedotleniona, z czasem cera staje się coraz bladsza i bardziej poszarzała. Dzieje się tak, gdyż zapalenie papierosa powoduje skurcz naczyń krwionośnych skóry utrzymujący się do 90 minut.

Naukowcy są zgodni – osoby palące papierosy znacznie ciężej przechodzą infekcje koronawirusem. Niektóre badania wskazują na wyższe ryzyko infekcji SARS-CoV-2 u osób palących, ale wszystkie dowodzą ciężkiego przebiegu COVID-19 i większej częstości zgonów z tego powodu u osób palących.

 

Tematem przewodnim Światowego Dnia Zdrowia w 2021r. jest

„Budowanie  sprawiedliwszego i  zdrowszego  świata dla wszystkich”.

Motyw przewodni dotyczy obecnej sytuacji epidemiologicznej i działań związanych z zapobieganiem rozprzestrzeniania się koronawirusa .

Temat podkreśla znaczenie służby zdrowia, dostępu  do leczenia, a przede  wszystkim rolę personelu medycznego w czasie pandemii.

Działania zmierzające do powyższego celu może podejmować każdy z nas poprzez promocję zdrowego stylu życia, zachęcanie do badań profilaktycznych i dbanie o zdrowie (fizyczne i psychiczne) własne i swoich najbliższych.

Światowy Dzień Zdrowia inspiruje do działań na skalę globalną. Jest wezwaniem
do budowania bardziej sprawiedliwego i zdrowszego świata – wszędzie i dla wszystkich!

Zdrowie jest prawem a nie przywilejem.  Hasło Światowego Dnia Zdrowia jest początkiem całorocznej kampanii WHO, która ma na celu zwrócenie uwagi świata na problem równości w zdrowiu. Zwycięstwo nad pandemią COVID-19 może być początkiem nowego, globalnego ładu, który zajmie się problemem ubóstwem oraz będzie promować bardziej sprawiedliwy podział zasobów światowych, poprawi bezpieczeństwo żywnościowe i odwróci bieg zmian klimatycznych.

Żródło: https://www.gov.pl/web/psse-poznan/swiatowy-dzien-zdrowia-2021