Smaller Default Larger
  • 5.jpg
  • 4.jpg
  • 3.jpg
  • 1.jpg
  • 2.jpg

15 października

Światowy Dzień Mycia Rąk został zainicjowany przez UNICEF w 2008 roku.

Jest to dzień popierania mycia rąk mydłem -  łatwego i skutecznego oraz niedrogiego sposobu zapobiegania wielu chorobom.

Każdy centymetr kwadratowy skóry człowieka może pomieścić miliony drobnoustrojów. Szacuje się, że na skórze rąk, na 1cm² jest ich od 40 tysięcy do prawie 5 milionów. Dotykamy wszystko i wszędzie: klamki, poręcze, banknoty, długopisy, telefony, klawiatury, koszyki sklepowe… To właśnie na tych powierzchniach są drobnoustroje, które są niewidoczne "gołym okiem" i łatwo się przenoszą z jednej części ciała na inną, np. z rąk do ust, prowadząc do wirusowych i bakteryjnych zakażeń ora zatruć.

Pamiętajmy, by myć ręce w ciepłej wodzie z mydłem przez ok. 30 – 60 sekund.

Te kilkadziesiąt sekund z wodą i mydłem to nasza pierwsza obrona nie tylko przed zarażeniem koronawirusem, lecz także innymi chorobami.