W tym roku święto to przypadło na 1 dzień października.

Święto to istnieje w kalendarzu już od 1999 roku w pierwszy piątek października. Pomysłodawcą tego dnia był Harvey Ball, autor znanego na całym świecie symbolu żółtej uśmiechniętej buzi, tzw. „smiley face”, stworzonej w 1963 roku.

To święto jest słabo rozpowszechnione.

W naszej szkole już od paru lat je celebrujemy.

W klasach i na korytarzach zrobiło się żółto i radośnie. Na drzwiach każdej sali lekcyjnej od rana czekała na uczniów wesoła niespodzianka, w postaci uśmiechniętych emotikonów do oderwania, by uśmiech nie schodził z ust dzieci przez cały dzień.

Znane od wieków powiedzenie „śmiech to zdrowie” to nie tylko metafora.

Motto François Rabelais:

„Śmiech - to szczere królestwo człowieka. Człowiek potrzebuje śmiechu, by zachować zdrowie.”

Dzięki śmianiu się, które towarzyszy nam od urodzenia, stajemy się szczęśliwsi, zapominamy o troskach dnia codziennego, żyjąc chwilą. Chwilą obfitującą w radość. W ten sposób tworzy się lecznicze koło szczęścia. Śmiech i radość są bardzo potrzebne ludziom. Psycholodzy stwierdzają, że osoba pogodna lepiej radzi sobie z trudnościami, lepiej się uczy, lepiej wychowuje, lepiej funkcjonuje w społeczeństwie.

Śmiech oddziałuje na wiele narządów naszego ciała, usprawniając ich funkcjonowanie. Powstaje w centralnym układzie nerwowym. Jest spontaniczną reakcją układu nerwowego, niezależną od naszej woli.

Ponadto podczas śmiechu w organizmie zwiększa się wydzielanie endorfin, określanych jako hormony szczęścia.

Śmiech działa relaksująco na nasz organizm i redukuje stres.

Uśmiech zbliża ludzi, sprzyja pozyskiwaniu sympatii i jej odwzajemnianiu, odblokowuje emocje, poprawia nasze samopoczucie, korzystnie wpływa na kondycję fizyczną i biologiczną człowieka.

Śmiech doskonale wpływa na naszą psychikę oraz potrafi przejąć kontrolę nad całym naszym ciałem:

• poprawia nastrój,
  • dodaje energii,
  • zwiększa poczucie pewności siebie
  • pomaga w zwalczaniu stresu,
  • wzmacnia system immunologiczny,
  • jest świetnym ćwiczeniem aerobiku,
  • wpływa odmładzająco,
  • zwiększa pewność siebie.

Śmiech działa jak:

• GIMNASTYKA: kiedy się śmiejemy pracuje przepona, mięśnie pleców i brzucha, a także mięśnie twarzy.
  • MASAŻ: tętnicy szyjnej, serca, śledziony, wątroby.
  • JOGGING: śmiejąc się, nabieramy w płuca dużo powietrza, jak przy bieganiu.
  • LEKARSTWO: osłabia dolegliwości astmy i migreny, łagodzi lub osłabia ból.
  • KOSMETYK: śmiejąc się, dotleniasz organizm, dzięki czemu skóra staje się zaróżowiona i dotleniona.

Śmiech stał się tym samym obiektem zainteresowań i przedmiotem badań naukowców, tworząc koncepcję terapii śmiechem, określanej mianem GELOTOLOGII.