• 5.jpg
  • 2.jpg
  • 4.jpg
  • 1.jpg

W imieniu Centrum Wiedzy i Nowych Technologii w Parzynowie zapraszamy w sobotę 21 października na piknik edukacyjno-naukowy CWINT OPEN DAYS ASTROSHOW skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych.

W programie m. in. wykłady i prezentacje multimedialne dotyczące Kosmosu, Słońca i ewolucji gwiazd i planet, doświadczenia i eksperymenty fizyczne w skrajnie niskich temperaturach z ciekłym azotem i helem. Postawimy naukowcom wiele pytań dotyczących materii i antymaterii, próżni, czarnych dziur, a odpowiedzi poszukamy również u specjalistów w CERN w Genewie podczas bezpośredniej wideokonferencji z LHCb z udziałem „łowcy boskiej cząstki" profesora Bolesława Pietrzyka. Będziemy gościć przedstawicieli z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych prof. Michała Hellera z Krakowa i ekipę studentów z Uniwersytetu Wrocławskiego, wicemistrzów University Rover Challenge 2017 - międzynarodowych zawodów zespołów studenckich budujących łaziki „marsjańskie". Będziemy montować i odpalać modele rakiety, sterować robotami marsjańskimi, wejdziemy w świat astrofotografii i mikroskopii stereoskopowej obejrzymy multimedialne prezentacje w planetarium cyfrowym, spotkamy wielu interesujących i ciekawych ludzi! A gdy wieczorem i nocą pogoda pozwoli będziemy podziwiać gwiazdozbiory jesiennego nieba, asteryzmy, kuliste i otwarte gromady gwiazd, mgławice i odległe galaktyki.

Wykłady, prezentacje, pokazy, doświadczenia laboratoryjne

• Świat niskich temperatur:  Eksperymenty z ciekłym azotem i helem,
  • Temperatura - co to jest?,
  • Próżnia, czyli do czego potrzebne nam Nic?,
  • Porządek i bałagan - co na to fizyka.
  • Od ziarenka pyłu kosmicznego do planety, krok po kroku
  • CERN: Materia i Antymateria, LHC, Bozon Higgsa,
  • Rozmiary Wszechświata, wyznaczanie odległości do gwiazd i uciekających galaktyk
  • Relacje z tegorocznego zaćmienia Słońca w USA
  • Wideokonferencja z naukowcami z LHCb-CERN w GENEWIE
  • Warsztaty rakietowe
  • Warsztaty ASTROFOTOGRAFIA, MIKROSKOPIA STEREOSKOPOWA
  • Pokazy robotyczne: ŁAZIKI MARSJAŃSKIE
  • Pokazy multimedialne w PLANETARIUM CYFROWYM
  • Kiermasz książek i astronomicznych pomocy dydaktycznych
  • Promocja książek prof. Michała Hellera i Łukasza Lamży - spotkanie z autorami
  • Występy artystyczne młodzieży
  • Prezentacje osiągnięć kół naukowych młodzieży
  • Obserwacje astronomiczne obiektów głębokiego nieba: gromad gwiazd, mgławic, galaktyk

21 października (sobota)

1000 - 1600 - wykłady, prezentacje, pokazy, warsztaty

1600 - 1700 - wideokonferencja z CERN w Szwajcarii

1900 - 2200 - obserwacje gromad gwiazd, mgławic, galaktyk

Miejsce: Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich, Kobyla Góra, ul. Kazimierza Tetmajera 1a.

Uczestnicy:dzieci, młodzież szkolna, studenci, dorośli.

Szczegóły: CWINT Piotr Duczmal: 601-97-70-54,  www.facebook.com/cwintpoland

CWINT - OTWIERAMY DLA CIEBIE SZEROKO DRZWI DO ŚWIATA WIEDZY I NAUKI